Satanizm współczesny : Satanorium.pl

Podzielony tematycznie zbiór tekstów, zawierający eseje, tłumaczenia klasycznych tekstów, rozmaite opracowania bądź próbki poezji.
Miejsce przeznaczone dla zarejestrowanych użytkowników, służace dyskusji, wymianie poglądów, a także swobodnym towarzyskim rozmowom.
Pokaźny zbiór opisów symboli, jakie wykształciły się w świadomości zbiorowej na przestrzeni dziejów z naciskiem na symbole mniej lub bardziej związane z satanizmem.
Katalog miejsc w sieci, godnych polecenia i ciekawych. Zbiór został uporządkowany według kategorii, gdzie między innymi znajdziemy prywatne witryny użytkowników jak i duże portale tematyczne.
Symbolika
Mjolnir
symbol
Mjollnir (Mjolnir) [duński i norweski: Mjølner ; islandzki i niemiecki: MjĂślnir ; szwedzki: MjĂślner] - "ten, który miażdży".

Symbol wywodzący się z mitologii nordyckiej. Bojowy młot boga Thora, jednego z najwyższych bogów w panteonie Asów, syna Odyna. Według Eddy Poetyckiej [zwartego źródła mitów nordyckich] wykonany przez Broka i Eitri'a, krasnoludów, którzy za sprawą jednego z forteli Lokiego [towarzysza Asów, tytana sprawującego władzę nad ogniem] stworzyli wiele magicznych przedmiotów, którymi obdarowani zostali bogowie.

Mjollnir był bronią wielce specyficzną. Sam Thor by nim władać, potrzebował magicznych rękawic i pasa, które wzmagały jego siłę. Mjollnir służył głównie do zabijania gigantów, co było jedną z ulubionych rozrywek Thora. Rzucony Mjollnir zawsze powracał w ręce boga, zadając wrogom straszliwe rany i rażąc piorunami [Thor był bogiem błyskawic].

Miniaturowe repliki Mjollnira były niezwykle popularne w początkach średniowiecznej Skandynawii [IX-XI wiek]. Nosili je wojownicy ruszający do bitwy, marynarze żeglujący po wodach Bałtyku, umieszczany był w łożach par małżeńskich w noc poślubną co miało sprowadzać szczęśliwe pożycie. Z nastaniem chrześcijaństwa i nijako przymusowej chrystianizacji Skandynawii, Mjollnir wciąż pozostawał jednym z głównych symboli, noszonym często pod chrześcijańskim krzyżem.

Obecnie Mjollnir nabrał znacznie szerszego znaczenia symbolicznego. Jako symbol siły noszony jest przez wielu ludzi zainteresowanych kulturą i mitologią Skandynawii. Często nabiera znaczenia religijnego, wśród nordyckiego neopogaństwa [które nota bene jest obecnie najsilniej rozwiniętym neopogaństwem w całej Europie], głównie ścieżki ĂsatrĂş. Równieź popularne jest jego użycie w odniesieniu do wielu grup nacjonalistycznych jako symbol kulturowej tradycji owych organizacji.

Mjollnir występuje w wielu wzorach, najczęściej będących replikami archeologicznych zabytków z czasów IX-XI wieku. Również rozpiętość materiałów z których młot był i jest wykonywany, jest znaczna: od różnych metali, mosiądzu, złota, srebra, aż po bursztyn, którego obróbka była na wzór mitologicznej broni najpopularniejsza w XI wieku na terenie... Polski.