Satanizm współczesny : Satanorium.pl

Podzielony tematycznie zbiór tekstów, zawierający eseje, tłumaczenia klasycznych tekstów, rozmaite opracowania bądź próbki poezji.
Miejsce przeznaczone dla zarejestrowanych użytkowników, służace dyskusji, wymianie poglądów, a także swobodnym towarzyskim rozmowom.
Pokaźny zbiór opisów symboli, jakie wykształciły się w świadomości zbiorowej na przestrzeni dziejów z naciskiem na symbole mniej lub bardziej związane z satanizmem.
Katalog miejsc w sieci, godnych polecenia i ciekawych. Zbiór został uporządkowany według kategorii, gdzie między innymi znajdziemy prywatne witryny użytkowników jak i duże portale tematyczne.
Symbolika
Tarot (I - VII)
symbol




Dupa I. MAG WIEDZIEĆ. CZYNIĆ

Mag pierwsza karta Arkanów Wielkich, często jest też określana jako Kuglarz, co nie jest określeniem szczególnie trafnym. Mag powinien nosić różdżkę, nie powinno również zabraknąć nawiązania do czterech żywiołów. Na ilustracjach tej karty można też zobaczyć przewróconą 8, będącą symbolem ezoteryki i nieskończonej mądrości. Symbol ten może być wyrażony w formie kapelusza lub jako Wąż. W Tarocie szwajcarskim (Swiss-Tarot) liczba 8 widoczna jest w stroju maga.



ZNACZENIE KARTY: karta wskazuje na początek drogi poznania. Głupiec przemienia się w gorliwego nowicjusza, który z pomocą żywiołów szuka drogi do wnętrza. Mag jest pełen samoświadomości; sądzi, że łatwo znaleźć drogę do wtajemniczenia. Tak naprawdę jest dopiero uczniem, któremu zagraża niebezpieczeństwo, iż stanie się kuglarzem. Dlatego pojęcie Maga jest nieco wyolbrzymione. Jednak nazwa tej karty wskazuje, że dana osoba na początku dalekiej i trudnej drogi musi rozwinąć w sobie magiczne siły. W niektórych taliach wyraźnie zaznaczono, że Mag zwraca się ku wyższym, boskim siłom, które obdarzają go na drogę wielkimi możliwościami stania się równym Bogu. Każdy początek jest ryzykiem, ale kto nie ryzykuje, ten nie może zwyciężyć. Mag wydaje się jeszcze nieco skoncentrowany na sobie. Jego świadomość nie promieniuje jeszcze naturalną samoświadomością. Ale pierwszy krok jest zrobiony. Z Egiptu pochodzi mądre powiedzenie, że droga jest celem; w tym sensie Mag jest na właściwej drodze.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: człowiek realizuje się w nieustającym działaniu. Brak pragnień lub aktywności prowadzi do upadku tak samo, jak działania wbrew sobie. Silna wola i pewność siebie oparte na rozumie i sprawiedliwości zaprowadzą człowieka na najwyższy szczyt i będą go strzegły przed wielkim niebezpieczeństwem. Karta ta wyraża symbolicznie : człowieka jako moc aktywną i twórczą.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: umiejętność postępowania, twórcza inteligencja, poczucie własnej wartości, rozważna śmiałość i elokwencja. Umysł równocześnie intuicyjny i dedukcyjny, zdolny do analizy i syntezy. Tendencja raczej do obrony niż do ataku. Dynamizm, entuzjazm, energia. Egoizm w sferze uczuć. Tendencje do poszukiwania wrażeń, przeżyć. Odporność na choroby.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: jest to moment konkretyzacji planów. Wskazuje na początek działania albo nowy fakt w życiu pytającego. Karta ta oznacza przede wszystkim pracę, plany i dzieci. Może wskazywać na początek nowego, ważnego etapu w życiu pytającego. Spotkanie z drugim człowiekiem ( w towarzystwie karty Diabeł - akt seksualny ). Niezależność jest korzystna dla pytającego. Może on narzucić swoją wolę, kontynuować wysiłek i zrealizować plany. Karta ta często reprezentuje młodą osobę (o ile nie występuje w towarzystwie kart Pustelnik), albo pytającego, o ile nie przekroczył czterdziestki. Mag w sąsiedztwie kart Słońce reprezentuje miłość męską.


Dupa II. KAPŁANKA PROSTE SZCZĘŚCIE

Kapłanka jest drugą kartą Wielkich Arkanów i nosi wiele imion. Nazywana bywa Papieżycą czy Arcykapłanką.

ZNACZENIE KARTY: ta karta symbolizuje naszą nieświadomość, a tym samym wszystko to, co wypieramy. Chodzi tu o ukrytą w nas stronę, którą rozum wyrażony świadomością najczęściej ukrywa. Ale wszystko to, co żyje w nas jako ciemna strona, stanowi siłę. A zatem ta karta wskazuje na konieczność przebadania naszych planów i zamiarów pod kątem naszego wnętrza i jego gotowości do współuczestniczenia w tych planach. Kto nie uwzględnia duszy, ten nie znajduje też drogi do wnętrza, a tym samym pozbawia się harmonii, do której dąży. Ta karta upomina nas i każe pamiętać, że nasza dusza nigdy nie śpi i przez nasze sny próbuje nawiązać z nami kontakt i do nas przemówić. Obraz Arcykapłanki jest także uzupełnieniem strony jasnej, świadomej. Jest kartą ukazującą dwubiegunowość. Ale nie zawsze łatwo jest odnaleźć w sobie pełnię, gdyż rozum i myśli nie wystarczają, by poznać własne tajemnice. Do tego celu potrzebujemy w sensie przenośnym kapłanki. W znaczeniu alchemicznym mówimy o tajemnicy, która tkwi w każdej przemianie - tu pod tym pojęciem rozumiemy naszą ciemną stronę. Psychologia nazywa tę część nas samych cieniem, a psychoanaliza zredukowała to do pojęcia "pomyłki freudowskiej". Oznacza to, że często postępujemy w sposób pełen sprzeczności, a przyczyna takiego postępowania nie jest nam znana. Wszystko w naszym życiu ma swoje przeciwieństwo, dzień nie istnieje bez nocy, strona prawa bez lewej. I ta karta wskazuje nam właśnie na to, że musimy poszukać tej dwubiegunowości.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: umysł człowieka, kierowany przez wolę, rozwija. Jeśli jego wola skierowana jest ku prawdzie, zobaczy jej promieniowanie. Prowadzony przez tę jasność, osiągnie cel idealny, ku któremu dąży. W trakcie swej ewolucji człowiek musi pukać do drzwi wiedzy, a one otworzą się. Przedtem musi jednak przestudiować ścieżkę, którą ma iść, aby nie zgubić się w labiryncie. Obróci się ku słońcu prawdy i zrozumie. Musi zachować milczenie, aby nie narazić się na krytykę profanów. Karta ta wyraża symbolicznie: małżonkę boską posiadającą wieczny dar rodzenia i tworzenia złudnych rzeczywistości - maji.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: intuicja, wyobraźnia, płodność. Pasywność, rozwój duchowy. Interesowne, oczekujące rekompensaty przywiązanie. Miłość do rodziny, ogniska domowego, współmałżonka i dzieci, wynikająca z przyzwyczajenia. Wyobraźnia, marzenia, lenistwo. Temperament limfatyczny, przynosi tendencję do dbania o siebie, do hipochondrii i wygodnictwa. W przypadku dolegliwości fizycznych karta ta oznacza, że przyczyny choroby nie są łatwe do zdefiniowania; są one niewyraźne i wskazują zarówno na brak równowagi psychicznej, jak i zaburzenie organiczne.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: karta ta przynosi bardzo silne uzależnienie od losu w sensie pozytywnym. Przyciąga tajemnicze sprawy i fakty niezależne od woli pytającego. Jest pomyślna dla dzieci, szczególnie dziewczynek. Możliwe liczne podróże, a przynajmniej podróże odbywane w wyobraźni. Możliwość dziedziczenia, otrzymania darowizny. Karta czystej szansy. Stabilna pozycja. Dla artysty źródło twórczego talentu. Nie wskazuje na dużą witalność, ale też nie zagraża życiu. Karta ta może sugerować wpływ kobiety mądrej, inspirującej. Kapłanka w towarzystwie karty Słońce symbolizuje miłość kobiecą. Reprezentuje także pytającą, jeżeli nie przekroczyła ona czterdziestego piątego roku życia. Po przekroczeniu tego wieku pytająca reprezentowana jest przez kartę księżyc.

Dupa CESARZOWA PŁODNOŚĆ

W taliach, które podkreślają egipskie dziedzictwo, znajdujemy nazwy Królowa-Faraonów lub Izyda-Urania czy Władczyni. Władczyni siedzi na tronie, w ręku trzyma berło, czasami kłos żyta oraz jabłko stanowiące znak godności cesarskiej. Te symbole wskazują na zwrot ku ziemskim zadaniom. Często jest to karta matki, ale także szefowej lub innego kobiecego autorytetu. Wszystkie one okazują się kobietami pełnymi dyscypliny, zdają się wiedzieć, że mają za zadanie świecić przykładem. Rysunek na karcie wzbudza u każdego obserwatora respekt.

ZNACZENIE KARTY: już nazwa. Karty wskazuje na władanie i panowanie, dotyczy ono zwłaszcza panowania nad sobą, gdyż tylko ten, kto zapanował nad samym sobą, może panować nad innymi. Karta symbolizuje obowiązki, które każdy z nas ma wypełnić na ziemi, także ci, którzy sądzą, że mogą rozwijać się poza życiem społecznym. Każdy musi uczynić to, co konieczne, by przypodobać się władczyni. "Pra zasada matki" kieruje wypełnianiem zadań, co wymaga pewnej surowości. Władczyni uzmysławia więc, że nie może istnieć absolutna wolność, gdyż w takim przypadku nastąpiłoby wynaturzenie przejawiające się w anarchii. Karta ta porusza w nas dojrzałość. Zachowanie Głupca jest na tym etapie nie na miejscu. To matka decyduje o wychowaniu swych dzieci, które powinny uzyskać później uznanie w jej oczach. Liczba 3 wiązana z tą kartą ma wiele wspólnego z teoriami Pitagorasa, który uczył, że liczba ta jest pierwszą liczbą ziemską. Wskazuje ona jednak również na współgrę Słońca, Księżyca i Ziemi. Kto chce podążać drogą poznania, drogą prowadzącą do wnętrza, nie powinien tracić z oczu ziemskiej strony naszego bytu. Musi się także nauczyć akceptować rozwagę jako wartość. Dlatego karta ta wskazuje nie tyle na świat ezoteryki, lecz na ziemską rzeczywistość, a także uczy nas, by dążąc ku niebu nie tracić gruntu pod nogami.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: żarliwe pragnienie prawdy i piękna powoduje, że stają się one udziałem człowieka. Pragnienia przeciwne - to bieg ku przepaści. Człowiek może mieć nadzieję na powodzenie swych przedsięwzięć pod warunkiem połączenia działania ze zrównoważoną myślą. Wynik przyniesie dobro. Karta ta wyraża symbolicznie: moc ewolucyjną płodnej natury. W swym znaczeniu elementarnym Cesarzowa reprezentuje siłę twórczej energii daną człowiekowi do dyspozycji. Może ona zrealizować się na planie fizycznym (np. ciąża) lub na planie mentalnym (twórczość intelektualna). Cesarzowa - pasywna siła świata materialnego (w uzupełnieniu do karty Cesarz, która wyraża siłę aktywną) reprezentuje zawsze krok naprzód.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: stanowczość, ambicja, wiedza, twórczość. Intuicja, płodność, uczuciowość, przyjazny stosunek do ludzi, miłość matczyna.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: liczne zmiany, zwykle korzystne. Decyzja, którą pytający po rozważeniu może podjąć. Konkretyzacja planów. Zapowiedź szczęśliwego życia. Polepszenie i odnowa sytuacji. Liczne, krótkotrwałe zmiany miejsca pobytu. Zalecany optymizm. Płodność. Karta ta symbolizuje również twórczość literacką i naukową, książki, publikacje, rękopisy, osoby związane z pisaniem i wydawaniem książek; nowiny z otoczenia. Może to być też oczekiwany list; sąsiednie karty określą jego treść. Cesarzowa dąży do wzmocnienia i powtórzenia efektów kart sąsiednich. Może też oznaczać po prostu kobietę z otoczenia pytającego.

Dupa IV.CESARZ PROTEKCJA

W języku angielskim bywa nazywana The Emperor (Władca). W Tarocie egipskim czwarta karta nosi nazwę Faraon. Podobnie jak Władczyni, tak i Władca dzierży w swoim ręku berło. Nie czuwa on jednak nad codziennym życiem, lecz nad strukturami społecznymi, nawet wtedy, gdy reprezentuje ojca. Także i Władca musi się najpierw nauczyć panowania nad sobą, zanim będzie mógł przejąć rolę przywódcy. Wyraża się to najczęściej przy pomocy symboliki zwierzęcej, którą można dostrzec na kartach. Jest się dojrzałym do roli Władcy wtedy, gdy pogodzi się w sobie zwierzęce instynkty. Władca symbolizuje ziemskie prawa.

ZNACZENIE KARTY: karta ta mówi o autorytecie. Z jednej strony przedstawia tych, którzy zapatrzeni są ślepo w autorytety, z drugiej zaś tych, którzy sprawują funkcje wymagające autorytetu lub go uosabiają. Karta wyraża wszystkich przełożonych, jak i urzędy, także urząd prezydenta i premiera, co wiąże się, rzecz jasna, z zagadnieniem autorytetów. Potrzeba autorytetu istniała zawsze. Osoba sprawująca władzę lub funkcje przywódcze, a pozbawiona autorytetu jest skazana na klęskę. Także i osoby zależne w jakikolwiek sposób od władzy lubią odpowiedzialnych przełożonych, ponieważ daje im to poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Jednakże autorytetu nie można się nauczyć, musi on istnieć w człowieku, przynajmniej jako potencjalne predyspozycje. Władca uważany jest także (wraz z Władczynią) ',za ojca i strażnika cywilizacji. Poza tym należy w nim dostrzec symbol dążenia do władzy i zaszczytów. W takim przypadku łatwo popaść w pychę. Większość władców nie jest w praktyce pozbawiona próżności, a tym samym stają się oni podatni na pochlebstwa. Także i duma ma tu swoje znaczenie; nie pozwala ona sprawiedliwie osądzać i postępować, zwłaszcza wtedy, gdy każde ustępstwo oceniane jest jako słabość. Dopiero, kiedy potrafimy spojrzeć na problemy jak Jowisz, władca Olimpu, jesteśmy zdolni przebaczać innym ich słabości. Jednej tylko słabości nie potrafił wybaczyć ten bóg, a mianowicie niewdzięczności. Niebezpieczeństwo, iż możemy okazać się niewdzięczni, tkwi w nas wszystkich, ale kto temu ulega, nie ma prawa do moralnego osądu innych.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: nic nie przeciwstawi się mocnej woli opartej na mądrości i sprawiedliwości. Człowiek określa swoje prawa, ale przede wszystkim obowiązek. zwycięzca wypełnia swą misję. Karta ta wyraża symbolicznie: aktywną siłę materii, a w konsekwencji jej transformację. Mag i Kapłanka przedstawiają dwa bieguny świata duchowego - aktywny i pasywny. Cesarzowa i Cesarz - dwa bieguny świata materialnego. Cesarzowa zwraca szczególną uwagę na własny rozwój, Cesarz realizuje swą aktywność w materii. Sama nazwa karty Cesarz wskazuje na tego, kto posiada moc realizacji, kto powoduje działanie. Z punktu widzenia użytkowego jest to karta praktycznych wiadomości i użytecznych rad. Mag reprezentuje yang, siłę aktywną i męską. Kapłanka symbolizuje yin, siłę pasywną i żeńską. Cesarzowa wyraża ewolucję przychodzącą po dwu pierwszych kartach, które krępują wszystkie rzeczy stworzone. Cesarza cechuje siła i zdolność do realizacji zamierzeń. Posiada on moc zdolną wstrzymać działanie Diabła. W swym znaczeniu elementarnym Cesarz przedstawia materialną energię potrzebną człowiekowi do urzeczywistnienia swych krótkotrwałych tworów.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: wytrwałość, nieustępliwość, zrównoważenie, inteligencja. Stałość, zrozumienie, zmysł praktyczny. Instynkt władzy. Naturalna dyspozycja do nadużywania energii często bywa przyczyną fizycznego stresu.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: cesarz będzie miał możliwość ustabilizowania swej sytuacji na planie fizycznym i materialnym. Pomnażanie dóbr przez nieustanny wysiłek. Jest to karta materialna, przedstawiająca człowieka mocy, dominującego, ambitnego, o silnym poczuciu odpowiedzialności. Reprezentuje ojca, szefa, pytającego, męża pytającej. Wskazuje na okres stabilności i wzmocnienie pozycji pytającego. Cesarz nie obdarza idelizmem, jest symbolem zmysłu praktycznego, umysłu racjonalnego i rozsądku. Przynosi miłość życia, w otoczeniu kart niekorzystnych nakłania do zbytku i tyrani. Może oznaczać ważną osobę posiadającą duże wpływy. Jest to karta stałości, niepomyślna dla zmian i podróży, arkan protekcji przede wszystkim materialnej.

Dupa PAPIEŻ DOMINACJA

Karta nazywana również została jako Jowisz lub Hierofant, a nawet The Master of the Arcanas. Z pewnością podkreślają one znaczenie tej ostatniej z pięciu kart przedstawiających figury i nadają jej wyższą rangę niż karta Władcy. Hierofant był kapłanem świętych misteriów; był tym, który wiódł nauczycieli i uczniów przez misteria, by ich wprowadzić w największe tajemnice. Pod jego postacią ukrywa się egipski bóg Thoth, władca czasu, władca liczb i wiedzy tajemnej, jego słowa ponoć były ubrane w byt – posiadały zdolność kreacji.

ZNACZENIA KARTY: ta karta jest kartą próby, egzaminu, co często uosabiają postacie klęczące przed Arcykapłanem. Chodzi tu bardziej o próbę, której poddajemy się sami przed sobą, niż o egzamin przed jakąś instytucją czy urzędem. Istotną treścią tej karty jest także wewnętrzna pokora, wyznanie wiary. Prawie we wszystkich religiach przyjmuje się pozycję klęczącą, co ma wyobrażać głęboki szacunek przed siłami boskimi tkwiącymi w nas i poza nami. W tym sensie można więc tę kartę nazwać również kartą wiary. Obserwując tę kartę rozumiemy, iż nie wszystko potrafimy uczynić sami, własnymi siłami. Uświadamiamy sobie też, że to niebiosa nas ochraniają. Jest to karta wewnętrznej odpowiedzialności za własną dojrzałość. Tu nikt nie odbiera nam odpowiedzialności i to bez względu na to czy coś potrafimy, czy też nie. W starożytnym Egipcie adepci wiedzy tajemnej sami decydowali, czy są na tyle dojrzali, by przyjąć obowiązki kapłańskie, ale i sami wycofywali się z nich. Wszyscy, którzy dążyli do objęcia wysokich lub świętych stanowisk, musieli rozprawić się najpierw ze swoimi wewnętrznymi demonami. Ich wnętrze, własna głębia nie mogła zawierać mrocznych tajemnic. Jest to także karta czystego sumienia, które ma się po pomyślnym zdaniu egzaminów we własnym wnętrzu. Władca ustanawia prawo i przewodzi. Tu istnieją, co najwyżej, przykazania, bowiem nie ma bezpośredniego przewodnika. Nie ma nikogo, prócz nas samych, kto powiedziałby: zrób to, postępuj tak, a nie inaczej!

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: każdy ukierunkowuje swe życie według swej woli. Geniusz dobra trzyma sili prawej strony człowieka, geniusz zła -lewej. Świadomość czeka na ich głosy. Aby móc podążać własną ścieżką, trzeba słuchać swej własnej świadomości. Karta ta wyraża symbolicznie: siłę duchową jako nośnik pra zasad. Papież przedstawia tego, kto otrzymał inspirację boską i kto naucza i sądzi z absolutną słusznością. Symbolizuje on bezmiar duchowy, który panuje nad światami, wszechobecną duchowość, bez której nie ma żadnej ewolucji. Papież dzięki swej sile może wstrzymać działanie Diabła.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: karta ta wyraża przede wszystkim dominację intelektualną. Panuje w Tarocie nad serią Kijów. Oznacza filozofię i inspirację, wykształcenie religijne i okultyzm, symbolizuje ewolucję moralną i intelektualną, którą człowiek osiąga dzięki kontroli nad sobą samym i nad ludźmi. Na planie fizycznym jest znakiem długiego życia, daje dobrą, pogodną starość. Powołanie religijne albo naukowe. Zwycięstwo duchowe. Odkryta tajemnica. Ułatwia powodzenie materialne dzięki wytrwałości i umiejętności doprowadzania spraw do końca. Zapowiada długotrwałe zmiany miejsca, podróże korzystne dla kariery zawodowej i osiągnięcia awansu społecznego. Jest symbolem porządku i organizacji. W rozkładzie musi być zawsze traktowana jako karta ewolucji, protekcji, równowagi i umiarkowania. Może reprezentować przybranego ojca, wychowawcę, profesora, księdza, lekarza, opiekuna duchowego, przewodnika, ministra, szefa, tego kto prowadzi i kto wydaje rozkazy. Obecność tej karty w rozkładzie wskazuje na nadchodzącą opiekę sił duchowych nad pytającym.

Dupa VI. KOCHANKOWIE DECYZJA

W Tarocie egipskim pojawia się nazwa The Two Ways (Dwie drogi), co znacznie lepiej oddaje jej sens. Pomiędzy dwiema kobietami znajduje się mężczyzna (wyjątkiem są talie Tarota Swiss i Rider'a); nie chodzi tu jednak ani o walkę płci, ani o wybór pomiędzy dwiema kobietami. Ta pierwsza karta o "ludzkiej twarzy" symbolizuje umiejętność posługiwania się rozumem. Obie kobiety uosabiają dwie strony - jasną (blondynka) i ciemną. Podejmując decyzje należy zawsze uwzględnić obie strony. O tej dwubiegunowości mówi właśnie ta karta.

ZNACZENIE KARTY: karta wskazuje na konieczność podjęcia decyzji na dalszą drogę, którą chcemy lub musimy podążać. Warto zdawać sobie sprawę, że każda droga ma swój cień, który możemy nazwać drugą drogą. Z jednej strony chodzi o realną drogę życiową określaną przez nasz rozum, z drugiej zaś o drogę duchową, która uwzględnia naszą duszę. Żadna droga sama w sobie nie prowadzi do celu - wyraźnie pokazują to karty wielkich postaci. Po spotkaniu z autorytetami, wyrażonymi przez te postacie, nie możemy już wycofać się na pozycję Głupca. Proces uczenia zakończył się. Często na tej karcie znajdziemy postać Kupidyna, wypuszczającego strzałę z łuku. Ale jest ona skierowana w kierunku głowy, a nie serca. Tu pojawia się dylemat: czy podejmując decyzję uwzględniamy jedynie rozum, czy też spróbujemy o zdanie zapytać również podświadomość. Intelekt nie jest wszystkim. Zamieszkują w nas siły, których nie znamy lub prawie nie znamy. Decyzja musi zostać podjęta zarówno przez stronę świadomą, jak i nieświadomą. Stając przed tą kartą stajemy się dorośli: teraz każdy z nas ponosi odpowiedzialność sam za siebie.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: złe przyzwyczajenia, słabości, nałogi mają większy urok niż cnoty. Na drodze człowieka powstają liczne przeszkody, pojawiają się różne wątpliwości i powodują trudności w podjęciu decyzji. Brak decyzji jest gorszy niż zły wybór. Trzeba umieć podjąć decyzję mówiąc sobie, że często łatwiej jest rozerwać łańcuch niż wieniec kwiatów.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: charakter chwiejny, niezdecydowany. Niepokój, który czasem może stać się płodny (aby znaleźć, trzeba najpierw szukać). Przywiązanie i poświęcenie. Może też oznaczać zaburzenia osobowości, przejściowe albo głębokie.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: często wróży miłość platoniczną, niezaspokojoną, albo miłość skrytą. Karta przeciwna dzieciom, skłania do celibatu, wróży bezpłodność, usunięcie ciąży lub poronienie. Jesteś na skrzyżowaniu dróg. Przed tobą trudny wybór dotyczący pracy, miłości itd. Decyzja wydaje się trudna do podjęcia. Karta niepewności i wahania, przynosi zwątpienie w siebie, niedocenianie swoich możliwości. Podatność na wpływy zewnętrzne. Pytający swoje kłopoty traktuje jako przeszkody, a najmniejsze niepowodzenie jako katastrofę. Takie usposobienie i złe myśli powodują bezsilność na którymś z planów i nie są korzystne dla rozpoczętych przedsięwzięć. Karta ta może też oznaczać zerwanie, rozwód.

Dupa RYDWAN WÓZ TRIUMFALNY

Nosił również nazwę Pojazdu Ozyrysa lub bywa po prostu nazywana Pojazdem (Swiss Tarot). Najczęściej na karcie możemy zobaczyć księcia w pojeździe ciągnionym przez dwa konie lub sfinksy, a czasem nawet przez Centaura. Książę kierujący pojazdem trzyma często w ręku berło lub laskę pasterską. Jest to obraz siły, którą będziemy mogli dostrzec na końcu naszej pierwszej drogi docierając do 21-ej karty. Pojazd jest najczęściej niezwykle okazały i pełen świetności.

ZNACZENIE KARTY: Obraz wozu triumfalnego nie symbolizuje zwycięstwa nad innymi lecz nad nami samymi. Pokonaliśmy pierwszy etap drogi poznania. Podejmując własne decyzje staliśmy się samodzielni, a tym samym jesteśmy panami swego losu. Zalecana jest jednak pewna ostrożność, gdyż niektóre rydwany rozjeżdżają wszystko, co stanie im na drodze. Pycha jest tu nie na miejscu, a także za wcześnie na pełen triumf. Najważniejszy na tym rysunku nie jest sam pojazd, lecz sposób, w jaki jest on prowadzony. Są to niewidoczne tu cugle. Każdy prowadzący pojazd, zanim sięgnie po cugle, musi najpierw okiełznać siebie. Sławnego woźnicy z Delf dotyczył zarzut, że nie prowadzi swojego pojazdu na fali nastrojów trzymając na lejcach sw6je emocje. To można tez odnieść do tej karty. Radość tak, ale nie w nadmiarze! Przedstawiają to również wyraźnie dwa zwierzęta pociągowe, jedno czarne, drugie białe. Często zwierzęta chcą ciągnąć pojazd w dwie różne strony, ale wszystko zależy od woźnicy, by stojąc pośrodku obrał kierunek prowadzący do celu. Karta ta może też uwodzić sprawiając, iż zbyt wcześnie czujemy się zwycięzcami lub też wpadamy w pułapkę manii wielkości.

ZNACZENIE SYMBOLIZNE: panowanie nad światem należy do tych, których oświeca tajemnicze światło życia. Człowiek prowadzony I przez to światło usuwa wszystkie przeszkody pod warunkiem, że uzbroi się w odwagę i poszanowanie prawdy. Karta ta symbolicznie przedstawia: ruch w siedmiu stanach człowieka, co oznacza aktywność i rozwój we wszystkich sferach i na wszystkich planach bytu. Reasumując, w swym znaczeniu elementarnym Rydwan przedstawia pokonywanie ograniczeń i przeszkód, jakie stanowi dla człowieka byt materialny. Rydwan posiada ogromną moc energetyczną, jest jedną z najsilniejszych pod względem działania dobroczynnego kartą Tarota. Symbolizuje człowieka, który poprzez ćwiczenie swych możliwości i opanowanie namiętności wstępuje na drogę duchowego wyzwolenia.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: zdolność do realizacji zamierzeń, umiejętność kształtowania formy, zmysł artystyczny. Wierność, szczerość, panowanie nad sobą, powściąganie swych namiętności, wrażliwość na siły wyższe. Wielka aktywność, szybkość w działaniu i pracy, dzięki której pytający osiągnie zamierzony cel.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: pewny, zdecydowany postęp, zwycięstwo poprzez wysiłek własny, osobisty sukces, który nie pochodzi ze spad ku ani nie jest darem losu. Jest to karta wyjątkowo dobroczynna. I Oznacza radość, szczęście na wybranej drodze. Jest również kartą. ochrony, w niedoli wyciąga z najgorszych kłopotów bez wielkiej straty. Jest przychylna artystom, a także handlowcom i zakochanym. Jest zwiastunem zdrowia, długowieczności. Opromienia wszystko, co znajduje się pod jej wpływem, nakazuje umiłowanie piękna, szlachetności, dobra, prawdy. Oddala wszystko, co może szkodzić realizacji pragnień. Karta miłosierdzia, miłości i altruizmu, a więc zgody, harmonii, pokoju i łagodności. Zwiastuje spotkanie z miłością lub namiętnością. Wszelkie dane po temu, aby osiągnąć sukces. Szczęście triumfujące. Codzienna praktyka pozwala zauważyć, że karta ta rzadko zapowiada podróże, a jeżeli, to takie, które całkowicie odmieniają los. O podróżach częściej informuje karta Głupiec.

cd. Tarot