Satanizm współczesny : Satanorium.pl

Podzielony tematycznie zbiór tekstów, zawierający eseje, tłumaczenia klasycznych tekstów, rozmaite opracowania bądź próbki poezji.
Miejsce przeznaczone dla zarejestrowanych użytkowników, służace dyskusji, wymianie poglądów, a także swobodnym towarzyskim rozmowom.
Pokaźny zbiór opisów symboli, jakie wykształciły się w świadomości zbiorowej na przestrzeni dziejów z naciskiem na symbole mniej lub bardziej związane z satanizmem.
Katalog miejsc w sieci, godnych polecenia i ciekawych. Zbiór został uporządkowany według kategorii, gdzie między innymi znajdziemy prywatne witryny użytkowników jak i duże portale tematyczne.
Symbolika
Tarot (VIII - XIV)
symbol

Dupa

VIII. SPRAWIEDLIWOŚĆ Równowaga

Sprawiedliwość jest ósmą kartą Wielkich Arkanów. Postać uasabniająca sprawiedliwość w jednej ręce trzyma miecz, a w drugiej wagę. A więc jest to jednocześnie walka o sprawiedliwość, O obronę zasad z nią związanych. Kobieta trzymające miecz i wagę; które spotykamy na początku drugiej drogi, przedstawiane są jako postacie bardzo waleczne. Dopiero ten, kto kieruje się zasadami sprawiedliwości ,również w swoim życiu, może zwyciężyć. Należy "pokonać w sobie brak krytycyzmu na tym etapie.

ZNACZENIE KARTY: O sprawiedliwość i związane z nią prawa należy walczyć; nikt nie otrzymuje jej w prezencie Jeśli zbyt długo tolerujemy niesprawiedliwość to tracimy zaufanie. Ważne jest, by uświadomić sobie, iż sprawiedliwość nigdy nie może być jednostronna , dlatego też wymierzanie sprawiedliwości zlecano zawsze osobom neutralnym (sędziom). W Tarocie oznacza to, że na drodze prowadzącej ku poznaniu należy zważyć na szali różne aspekty danej sytuacji; nie ma nikogo, kto byłby bez winy, jak i nikogo, kto miałby wyłącznie rację. Ta karta wskazuje jednak na wymierzanie sprawiedliwości nie tyle innym, co nam samym. Zgodnie z egipską tradycją na wadze znajduje się nasze serce. Dusze zmarłych musiały przed sądem oskarżać same siebie, bronić się i osądzać. Dlatego oczy sprawiedliwości rzadko kiedy są zasłonięte. Trudno jest osądzać i karać innych, ale jeszcze trudniej czynić to wobec siebie samego; O tej stronie sprawiedliwości mówi właśnie ta: karta. I choć słuszność może być po naszej stronie, to nie oznacza jeszcze, iż możemy stanowić prawo. W Tarocie chodzi zawsze o zachowanie równowagi w naszym życiu, o znalezienie złotego środka i o stosowanie go na co dzień.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: przezwyciężanie trudności jest jednym z obowiązków spoczywających na człowieku. Aby go spełnić, człowiek musi umieć ustalić równowagę między siłami zła a dobra, które sam wywoła. Działanie wywołuje reakcję. Rozum musi przewidzieć atak wrogich sił, które mogą zniszczyć albo osłabić. Każde działanie oscyluje między dobrem a złem, a rozum nie umiejący zrównoważyć swych działań podobny jest do zgasłego słońca. Karta ta jest przedstawicielem umysłu kosmicznego przenikającego plan działań w poszukiwaniu równowagi. Przychodzi ona po Rydwanie dla przypomnienia o konieczności regulowania długów oraz należności człowieka w toku jego ewolucji. Nazwa Sprawiedliwość została jej nadana jako tej, która osądza działania człowieka, rozwinięte na dobre lub złe w czasie jego materialnej egzystencji, wskazanej przez kartę poprzednią. W swym znaczeniu elementarnym Sprawiedliwość przedstawia nieunikniony sąd nad człowiekiem, ocenę stanu równowagi, wywołanego przez jego uczynki, z konsekwencjami szczęśliwymi lub bolesnymi. Właściwościami Sprawiedliwości są dokładność i precyzja. Karta ta zawsze zapowiada moment zatrzymania się, poszukiwania równowagi, bezkompromisowość lub ustępstwo. Efekt jej działania uzależniony jest od znaczenia kart sąsiednich. Na przykład przy karcie Gwiazda oznacza szczęśliwy koniec procesu.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: siła, surowość, brak tolerancji w imię subiektywnie pojętego prawa; skłonność do dominacji, narzucania swej woli innym, rzekomo dla ich dobra. Wewnętrzne poczucie słuszności i przewagi duchowej, czasem pogarda dla słabszych i błądzących. Wiara we własne siły.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: karta surowości, obosieczna, w zależności od kart sąsiadujących oznacza albo, że zostanie nam oddana sprawiedliwość, albo że my będziemy mieli rachunki do wyrównania.

Jest to karta siły i przebiegłości w służbie prawa. Jest kartą protekcji, jak również kartą gróźb, kary, czasem zemsty. Przychodzi, aby przywrócić równowagę w momentach nieporządku, dla pożytku. Przedstawia sytuację niestabilną, wymagającą odwrócenia, zmiany. Informuje o istnieniu trudności, blokady, z której trzeba się wyrwać i uprzedza nieuchronnych zmianach. Jeżeli jakiś projekt jest w toku, może trzeba będzie go zaniechać. I Karta ta może przyciągnąć nieprzyjaciół albo zazdrość, przynosić rany fizyczne i moralne, ale może zapowiadać także triumf i spokój, ' jeżeli równowaga zostanie przywrócona przez wytrwałą obronę.

Przedstawia ludzkie poczucie sprawiedliwości ze wszystkimi błędami, jakie umysł ludzki może popełnić. Zapowiada powrót do zdrowia, jest kartą witalności i wytrwałości. W rozkładzie symbolizuje wszystko, co jest gwałtowne, instynktowne, brutalne, egoistyczne. Oznacza dyktaturę, samowolę, zdeklarowanych nieprzyjaciół. Bywa kartą niebezpieczną, perfidną, okrutną i destrukcyjną, ale w wielu sytuacjach może spełniać rolę przewodnika, który " prowadzi grupę na dobrej drodze. Karta ta mówi: niestabilność, zmienność, niezgodność, opozycja - w tym znaczeniu przedstawia równowagę. , Możliwość procesu, rehabilitacji, kontraktu.

Dupa IX. PUSTELNIK OSTROŻNOŚĆ

Pustelnik bądź Eremita jest dziewiątą kartą Wielkich Arkanów. W Tarocie egipskim karta nazywana jest Przyćmionym Światłem. Chodzi tu właśnie o światło świecące również w życiu w pojedynkę, ponieważ pozostawanie samym nie oznacza samotności. Eremita próbuje wnieść światło w otaczający go mrok.

ZNACZENIE KARTY: musimy odejść w samotność, by usłyszeć swój wewnętrzny głos. Kto tego nie uczyni, wraca do roli Głupca. Jednym z gorszych aspektów naszego rozwoju jest nieumiejętność uczenia się na własnych doświadczeniach. Jeśli coś się nam nie układa, powinniśmy najpierw szukać przyczyn niepowodzeń w nas samych i dopiero potem szukać ich w otaczającym świecie. To oczywiście trudne, poszukiwać winy najpierw w sobie, ale jest to najkrótsza droga do celu ukrytego przed naszymi oczyma. Nie każdy musi stać się mędrcem i nie jest to konieczne. Byle byśmy tylko nie stali się na nowo Głupcem! Ale jak poznać, że znajdujemy się na niewłaściwej drodze? Właściwie jest to proste. Jeśli zewnętrzne uznanie znaczy dla kogoś zbyt wiele, ten zszedł z właściwej drogi. Oczywiście, uznanie, które zdobywamy w świecie zewnętrznym jest częścią naszego życia, ale znacznie więcej znaczy poczucie, że pozostało się wiernym sobie. Udaje się to wówczas, gdy stawiamy wobec siebie wysokie wymagania. Eremicie z pewnością nie przychodzi to łatwo, ale wie, że nie ucieknie od tego samopoznania. Kto patrzy w swoje wnętrze, z pewnością nie zachowa się niewłaściwie w świecie zewnętrznym.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: ostrożność jest pancerzem mądrości. Przenikliwość chroni przed upadkiem w przepaść i niebezpieczeństwem pułapek. Zalecana jest ostrożność w działaniach najbardziej banalnych, codziennych. Niczego nie wolno zaniedbywać, mały kamyk może spowodować przewrócenie zdobywczego rydwanu. Należy raczej milczeć niż rzucać słowa na wiatr. Karta ta przedstawia symbolicznie światło mądrości załamujące swe promienie w materii. Mądrość, w której znajduje się prawda, jest zasłonięta i głęboko ukryta przed ludzkim wzrokiem. Przenikając materię daje życie. Pustelnik jest kartą intelektualną i pełną mocy. W swym znaczeniu elementarnym Pustelnik przedstawia człowieka poszukującego drogi, w spokoju i cierpliwie, w oparciu o swą logikę i poprzez światło na pół ukryte, którego używa z rozwagą. Pustelnik dzięki swej sile może wstrzymać działania Diabła. Czekanie, refleksja, mądrość - takie jest znaczenie Pustelnika, jeżeli, znajduje się w otoczeniu sprzyjających kart. W przeciwnym razie jest to karta upadku.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: mądrość, skupienie. Ostrożność, powolność, przezorność. Zablokowanie na planie uczuciowym, małe zainteresowanie sprawami seksu, małe zaufanie do siebie w sferze realizacji materialnej i nieufność w stosunku do bliźnich. Karta ta sprzyja długiemu życiu. Możliwy jednak reumatyzm oraz choroba chroniczna, której diagnoza może być trudna.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: karta samotności, starości, kontemplacji, filozofii, poszukiwań naukowych, wytrwałych badań, tajemniczości, religijności, medycyny. Jest również kartą moralności i cech budzących szacunek. W rozkładzie karta ta radzi milczenie, zachowywanie swoich planów w sekrecie, głęboką rozwagę, pozostawienie spraw własnemu biegowi, Czas pracuje dla pytającego. Być może zostanie odkryta jakaś tajemnica. Przeszkody i opóźnienie realizacji pragnień. Karta ta musi być brana pod uwagę jako przestroga losu. Nie należy podejmować nieostrożnego działania. Należy znaleźć właściwą ścieżkę przed podjęciem dalszej wędrówki. Karta ta może reprezentować lekarza, uczonego, księdza, dziadka, kogoś, kogo prosi się o radę. Najwyższa energia (Słońce, Papież, Sąd) musi ożywiać Pustelnika, aby wydobyć zeń całe bogactwo i znaczenie. Karta złowroga dla tego, kto hamuje swój własny rozwój. Jeżeli Pustelnik dokładnie przeanalizuje drogę, którą ma iść dalej doczekuje się upragnionej zmiany.

Dupa X. KOŁO FORTUNY ZMIANA

Koło Fortuny jest dziesiątą kartą Wielkich Arkanów. Nazywana ona bywa również Sfinksem. Często używana jest też nazwa Koło Szczęścia, co nie jest szczególnie trafne.

Centralne miejsce na karcie zajmuje koło symbolizujące, iż wszystko zarówno na ziemi, jak i w niebie podlega zmianom, że po jasnych chwilach życia nadciągają ciemne i na odwrót. To, co zwierzęce opada, to, co ludzkie unosi się. Nad kołem poczesne miejsce zajmuje często sfinks będący alegorią wiecznej zagadki stawania się i przemijania. To koło wszechświata domaga się od nas dotarcia do własnej fortuny, której nie należy jednak rozumieć w dosłownym tego słowa znaczeniu. Fortuna to wewnętrzne szczęście, które niewiele ma wspólnego z dobrami materialnymi.

ZNACZENIE KARTY: karta mówi, iż wszystko ma swoją cenę, ale i wszystko może ulec zmianie, jeśli tylko tego pragniemy. Symbolizuje również bezsilność wynikającą z nadmiaru obowiązków i trosk, co z kolei prowadzi do zwątpienia, a czego można jednak uniknąć. Jest symbolem ciągłych przemian, przed którymi nikt nie może uciec. Kto dociera na szczyt, spogląda stamtąd na jeszcze wyższe szczyty. Aby jednak je zdobyć, musi zejść ze swojego wierzchołka, by rozpocząć kolejną wspinaczkę. To właśnie to wieczne, koło, które unosi nas, a następnie każe opaść. To koło symbolizuje również wschody i zachody słońca, wędrówkę Księżyca i obrót Ziemi wokół własnej osi. Również i my podlegamy temu procesowi nie zauważając tego. Me rytm kosmosu żyje w nas. Tak na górze, jak i na dole. To jest właśnie tajemnica tkwiąca w astrologii czy w Tarocie, którego karty są tasowane wciąż na nowo. Kto tego nie rozumie jest Głupcem. Goethe pisał w Fauście: ,,Jeślibym chwili rzekł: Jak pięknaś! O, nadal trwaj! Nie uchodź mi!" Jednak nic nie trwa wiecznie. Trwanie jest kresem, jest śmiercią. Dlatego tak trudno zinterpretować tę kartę, ale jest ona szczególnie odpowiednia do medytacji czy kontemplacji.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: aby móc, trzeba chcieć. Aby chcieć działać aktywnie, trzeba się odważyć. Aby odważyć się i osiągnąć powodzenie, trzeba zachować milczenie. Aby zdobyć przywilej mocy i wiedzy, trzeba umieć chcieć cierpliwie i z wytrwałością. Człowiek, który osiągnął punkt kulminacyjny życia, aby się w nim utrzymać, musi nauczyć się patrzeć spokojnym okiem w głębię przepaści. Karta ta przedstawia symbolicznie wzniesienie człowieka ku nowemu cyklowi życia jako skutek cyklu poprzedniego. W swym znaczeniu elementarnym Koło Fortuny przedstawia działania człowieka, których źródłem są czyny dokonane w przeszłości, zaś ich skutki budują przyszłość. Karta ta zapowiada bliską zmianę. Wskazuje na przełomowe wydarzenie, które będzie sprecyzowane przez karty sąsiednie.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: zdrowy i zrównoważony sąd. Umysł aktywny. Inicjatywa.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: ożywienie i wzmocnienie uczuć. Nowy cykl do przebycia. Zmiana, modyfikacja obecnej sytuacji, która dokona się poza wolą pytającego. Motorem zmian są poprzednie działania pytającego, zgodne z jego losem, niemożliwe do zmodyfikowania. Karta bardzo niejednoznaczna, jej działanie często nie ma zdecydowanego znaczenia pozytywnego albo negatywnego, podobnie jak seria Mieczy, którą rządzi. Może ochraniać albo szkodzić. Całość rozkładu pozwalają nam osądzić znaczenie zmian, jakie wywołuje. Ruch, działanie, chwilowa zmiana miejsca, podróż. Możliwe rozwiązanie problemu przez korzystną zmianę okoliczności. Koło Fortuny reprezentuje, podobnie jak Sąd, element powietrzny. Obok karty Głupiec oznacza rychłą podróż.

Dupa XI. MOC ZAUFANIE

Jedenasta karta Wielkich Arkanów stanowi ich dokładny środek dziesięć kart za nami, dziesięć kolejnych przed nami. Nazwy dla tej karty w różnych językach są identyczne, francuskie określenie La Force lub angielskie Force oddają tę samą treść. Choć niekiedy pojawiają się też określenia Siła, Poskromiony Lew lub Pragnienie, to jednak symbolizuje naszą wewnętrzną siłę.

Ta karta prawie zawsze przedstawia kobietę, która poskromiła lwa, króla zwierząt. Jedynie w Tarocie Swiss jest nim mężczyzna, co z pewnością nawiązuje do mitu o Herkulesie. Tu ma miejsce także walka, podczas której kobieta z łatwością pokonuje lwa. Na środku swej drogi znajdujemy w sobie wewnętrzną energię, z którą musimy się teraz obchodzić zręcznie i dyplomatycznie. Dotarliśmy do punktu kulminacyjnego naszej wędrówki zbierając życiowe doświadczenia. Możemy powiedzieć, posługując się sportowym językiem, że znaleźliśmy się na półmetku.

ZNACZENIE KARTY: lew zawsze symbolizował słońce. Nauczyliśmy się już obchodzić z naszym wewnętrznym słońcem, ale ten umiejętny kontakt musi dotyczyć zarówno świata zewnętrznego, jak i naszego wnętrza. To, że za główny symbol tej karty wybrano kobietę, świadczy o głębokiej mądrości, bo przecież kobietom przypisuje się niechęć do odgrywania roli bohaterów. Jeśli nimi się stają, to tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ponieważ słońce utożsamiane jest na płaszczyźnie ezoterycznej z sercem, można wyciągnąć wniosek, że zbyt duża ofiara złożona z serca prowadzi do rezygnacji z nas samych, a zbyt mało ciepła płynącego z serca, sprawia, że po prostu zamarzamy. Wszystkie postacie przedstawiane są bez broni. Ich lwia siła, moc płynie z ich wnętrza. Tu nie jest potrzebne berło czy bicz. Tylko w Tarocie Ansata pojawia się na rysunku kij stosowany do tresury, służy on jednak tylko do kierowania zwierzęciem i nawet go nie dotyka. Lew tkwi w każdym z nas, jest wewnętrzną siłą, która chce, by ją poskromiono i kierowano nią. Spotęgowana siła wymaga umiejętnego jej użycia. Już w starożytnej mitologii najdzikszy i najsilniejszy bóg Mars poddawał się bogini Wenus bez jakiejkolwiek walki. Kogo prowadzi miłość, ten nie potrzebuje przemocy, ten wie, co oznacza wspólnota. Ten jest nie tylko punktem kulminacyjnym, ale także punktem zwrotnym, ponieważ zdobycie wewnętrznej mocy jest czymś innym niż jej posiadanie.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: aby móc, trzeba mieć wiarę w swą moc. Człowiek, który ją zachowuje, idzie naprzód i przeszkody znikają przed nim jak fantomy. Aby stać się silnym, trzeba pokonać w sobie słabość serca i wypełniać swój obowiązek zgodnie z własnym sumieniem. Karta mówi o walce i woli zwycięstwa, które przynoszą efekt tylko wtedy, gdy człowiek panuje nad swą siłą, i nie pozwala jej się zdominować. Moc symbolizowana jest przez kobietę, co oznacza konieczność odrzucenia agresji i brutalności. W swym znaczeniu elementarnym, Moc przedstawia tę spośród sił człowieka, którą można wykorzystać w pełni na wszystkich planach, Karta ta zapowiada wielką potęgę. Przedstawia tę samą siłę, jaka przejawia się w koncepcji artystycznej i w akcie seksualnym. Karta ta mówi o istnieniu protekcji I Kosmosu, ale jednocześnie ostrzega przed rozpraszaniem siły.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: jasny osąd. Zdolność realizacji, inicjatywa. Dominacja namiętności, przebojowość. Odwaga, tupet. Czasami gwałtowność, złość, niedyskrecja.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: Moc jest kartą optymizmu i zaufania do samego siebie. Najbardziej śmiałe wysiłki muszą zakończyć się sukcesem. Karta ta zapowiada dużą odporność fizyczną. Wzmacnia system wartości. Czasem mówi o takich skłonnościach, jak złość, gwałtowność, wylewność, gadatliwość, niedyskrecja, ale także wspaniałomyślność, otwartość, przywiązanie i duch poświęcenia. Skłania do prostowania błędów, do zbyt głębokiego wnikania w życie bliźnich, ale odbywa się to bez antagonizmów, kłótni, przemocy. Jest kartą pasji, namiętności, która mówi, że serce ma pierwszeństwo przed głową i że siła często panuje nad prawem. Zapowiada zmagania ,w których śmiałość, wytrzymałość i tupet przynoszą triumf. Pokazuje, że przemoc i siła są czasem bardziej wskazane niż dyplomacja albo półśrodki. Radzi raczej przeciąć konflikt niż tracić czas na rozwiązania. Jest kartą sposobów śmiałych, ale nie podłych. Wróży pytającemu to wszystko, co może go protegować albo bronić.

Najlepsze miejsca w rozkładzie: z kartą Słońce (siła + serce), z kartą Papież (siła + ideał), z kartą Pustelnik (siła + mądrość), z kartą Sąd (siła + geniusz).

Dupa Xll. WISIELEC Zawieszony

Zawieszony jest dwunastą kartą Wielkich Arkanów. To chyba nazwa najwłaściwsza - w języku francuskim Le Pendu, w języku angielskim The Hanged Man. Są też talie, w których ta karta nazywana jest Ukrzyżowany, co nie jest określeniem właściwym, ponieważ mężczyzna, którego widzimy na obrazku, powiesił się dobrowolnie na gałęzi. Także stosowanie nazwy Egzamin wydaje się błędne. O dobrowolności w wyborze tej pozycji świadczy najlepiej położenie nóg. To najwyższa pora, by pozwolić dopłynąć krwi do głowy, co należy oczywiście rozumieć symbolicznie. Także i głowy nie można bez przerwy odwracać od ziemi, wręcz przeciwnie, przy dążeniu ku duchowym wyżynom nie możemy tracić kontaktu z ziemią. Często to na rysunku ręce mężczyzny są świadomie skrzyżowane lub też wiszący gra na fujarce. Odnalazł na nowo muzykę, która jego radością

ZNACZENIE KARTY: ta karta wskazuje, że myśleć i postępować powinniśmy świadomi wewnętrznej siły. Symbolizuje ona stawianie przez nas wszystkiego na głowie lub też kwestionowanie wszystkiego wokół nas. A przecież chodzi o to tylko, by spojrzeć na otaczający nas świat z innej perspektywy, by nie stracić z oczu drugiej strony. Decydującym zwrotem w naszym życiu jest moment gdy świadomie spoglądamy na dół, ponieważ także tam tkwią wartości, które musimy poznać. Ta karta może mówić o miłości lub wierności do ojczyzny. Miejsce naszego urodzenia odgrywa zawsze ważną rolę. Wyrażenie Matka - Ziemia nie jest przypadkowe. W tym przypadku należy je rozumieć dosłownie. Mężczyzna, który wisi na drzewie, przypomina nam zarówno o drzewie życia, jak i o drzewie genealogicznym, a więc o przeszłości, o pochodzeniu, którego nigdy nie wolno nam się wyprzeć. Ta karta sprawdza, czy jesteśmy zdolni do przyjęcia nowej postawy w życiu, do stworzenia czegoś nowego, do rozpoczęcia czegoś od nowa.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: Karta ta przedstawia symbolicznie przerwę albo zahamowanie w pracy ewolucyjnej człowieka. Przedstawienie tego zahamowania przez obraz człowieka odwróconego wskazuje, że to, co na górze, jest takie, jak to, co na dole i że wszystkie działania człowieka na planie materialnym znajdują swe odbicie na planie duchowym. Człowiek przyciąga ducha ku materii i na odwrót, materię ku duchowi, aby umożliwić związek tych dwóch aspektów kosmicznych. W swym znaczeniu elementarnym Wisielec przedstawia człowieka inicjującego działania służące rozwojowi duchowemu i świadomego konieczności oczekiwania i wyrzeczeń.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: niezdecydowanie, szczególnie w wyborach uczuciowych, błędne sądy, zmienność, strach. W sprawach zdrowotnych: możliwe zaburzenia krążenia, rozwój.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: przymus zewnętrzny, trudności spowodowane przez ludzi przez wydarzenia (wypadki), albo z własnej winy. Nie spełnione nadzieje i ich złudzenia. Jest to karta blokady, zahamowania, opóźnienia we wszystkich sprawach. Ale opóźnienie to jest dobroczynne w skutkach, gdyż umożliwia dojrzewanie planów. Seria prób, które wróży pojawienie się tej karty w rozkładzie, jest często wynikiem przeszłych błędów, a zapowiadane fakty są zwykle nieuniknione. Jest to również karta kary albo poświęcenia, które trzeba udźwignąć, nadszedł bowiem moment zapłaty. Wskazuje na wyzwoleni przez ofiarę. Karta ta symbolizuje też sprawy niedostatecznie dojrzałe. Porzucenie czegoś, zrzeczenie się. Niepewne plany: Chwilowa bezsilność. Żmudna praca, ogólne zmęczenie. Sentymentalne złudzenia. Rozczarowanie. Czasem oznacza brzemienność i narodziny. W sąsiedztwie karty reprezentującej osobę fizyczną symbolizuje oddalenie albo wiarołomstwo.

Dupa ŚMIERĆ Transformacja.

Trzynasta karta Wielkich Arkanów nazwana została Śmiercią, a w' Tarocie Egipskim Progiem / Przełomem. Karta ta, niestety, zawsze wywołuje lęk. Nigdy nie chodzi jednak o śmierć fizyczną, lecz o kwestie krążące tematycznie wokół śmierci symbolizującej wszelkiego rodzaju pożegnania, rezygnację, koniec miłości, otrzymanie wypowiedzenia itd. Chodzi więc o zakończenie pewnego etapu, a nie o koniec życia. Wiele rysunków przedstawiających śmierć z kart Tarota wywołuje grozę, a tym samym wątpliwa staje się ich przydatność. Dzięki takiej śmierci przekraczamy próg kierując się ku nowemu początkowi, co chyba najlepiej przedstawiono w Tarocie Ansata. Zawsze trzeba pamiętać, że coś musi umrzeć, by zrobić miejsce nowemu.

ZNACZENIE KARTY: koniec pracy, spotkań lub partnerstwa; koniec z pewnością bolesny, ale prowadzący ku nowemu. Gdyby w przyrodzie nie było miejsca na śmierć, którą zawiera w sobie jesień i zima, nie byłoby też wiosny i lata. Gdyby owoce nie opadły z drzew, drzewa nie wydałyby nowych. Oceniając ten proces karmicznie (a taką zasadę przyjmują wszystkie religie świata), to nie istnieje śmierć duszy ludzkiej. Także starzenie się powoduje obumieranie; tracimy młodzieńcze siły, ale to wielokrotnie wynagradzane zostaje doświadczeniem i dojrzałością. Śmierć oraz stawanie się towarzyszą nam na 'każdym kroku. Goethe pisał: "nie umierając i nie stając się na nowo, jesteś posępnym gościem na mrocznej ziemi". O tej mądrości przypomina na swój sposób trzynasta karta Tarota. Często powiada się, że trzynastka przynosi nieszczęście i dlatego nazwę Śmierć przyporządkowano tej karcie. Nic bardziej błędnego! Sumą cyfr składających się na liczbę 13 jest 4, a czwórka jest przecież liczbą przypisywaną planecie szczęścia_. Jowiszowi. "Obumieranie" choroby jest warunkiem zdrowienia i o tym trzeba zawsze pamiętać. Karta Śmierci jest więc wybawicielem mogącym poprowadzić nas ku nowym brzegom. Stara mądrość powiada: "kto idzie z czasem, zwycięża czas". Myśl ta jest szczególnie aktualna dziś, ponieważ tylko ten, kto nie trzyma się kurczowo młodości, doświadcza uroków właściwych każdemu okresowi życia. Poza tym należy uwzględnić to, iż Śmierć nie leży na końcu talii, lecz w jej środku. A do końca jeszcze daleka droga.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: to, co należy do tego świata, jest przejściowe i krótkotrwałe. Najsilniejsi ulegną ostrzu kosy, jak trawa na łąkach. Rozkład ciała fizycznego zaczyna się niepostrzeżenie. Nie należy w związku z tym odczuwać obawy, gdyż śmierć jest niczym innym, jak narodzinami w innym życiu. W kimś, kto poskramia swe instynkty, dusza we wspaniałej zgodzie z prawami uniwersalnymi tworzy nowego człowieka, człowieka boskiego przeznaczonego do nieśmiertelności. Karta ta oznacza transformację. Symbolizuje ona ruch, śmierć w celu odrodzenia. W swym znaczeniu elementarnym Śmierć przedstawia ewolucję stanu świadomości człowieka, która towarzyszy przechodzeniu kolejnych etapów życia. Karta ta jest jedną z najbardziej wpływowych i bez wątpienia jedną z najbardziej metafizycznych w całym Tarocie. Posiada ona dwoisty charakter: symbolizuje ukryte siły odnowicielskie oraz siły destrukcyjne, które niszczą bezpowrotnie.

USTAWIENIE POSTACI: Śmierć znajdująca się w ciemnej przestrzeni, symbolizującej ponure namiętności ludzkie oraz drogę ewolucji człowieka, który wciąż jeszcze błądzi w ciemnościach. Leżące na ziemi ręce i nogi nie są martwe, co oznacza, że śmierć uwalnia człowieka jedynie z życia fizycznego, nie pozbawiając go możliwości dalszego poruszania się. Ruch, przedstawiony przez stopę umieszczoną płasko, polega na przechodzeniu z jednej inkarnacji do drugiej. Ręce i nogi umieszczone na czarnym tle symbolizują związek życia i śmierci z ziemią, z której człowiek powstaje, aby umrzeć i znów się odrodzić. Dwie ręce wychylające się z czarnego tła oznaczają, że śmierć pobudza człowieka do uwolnienia się z materii i do wzniesienia się ku boskości. Dwie białe kości symbolizują nicość świata materii. Głowa dziecka o długich włosach symbolizuje pokonanie śmierci przez siłę umysłu oraz obecność w człowieku, począwszy od dzieciństwa, atrybutów boskości. Głowa z koroną oznacza, że za każdym razem, gdy przychodzi śmierć, człowiek wstępuje do królestwa, w którym nie ma ani dzieciństwa ani starości.

Śmierć ma tylko jedną stopę, co oznacza, że może działać tylko na planie fizycznym, plan duchowy pozostaje poza jej zasięgiem.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: zdolności wróżbiarskie; siła psychiczna.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: całkowite albo częściowe odnowienie pojęć, idei. Nastąpi coś, co wszystko przemieni. Oddalenie, rozproszenie miłości, oderwanie się od jakiegoś uczucia, od jakiejś nadziei. Zmiana nastąpi w twoim życiu, uczuciach, planach. Ewolucja duchowa i transformacja aktualnej sytuacji na dobre albo złe. Nieoczekiwana, poważna zmiana okoliczności. Usunięcie z życia tego, 'co nieaktualne lub zbyteczne, w celu pójścia bez przeszkód naprzód. Całkowita zmiana w sferze interesów.

Karta ta może oznaczać śmierć fizyczną pytającego lub kogoś z jego otoczenia, ale orzeczenie to wymaga potwierdzenia przez inne karty rozkładu. Magia, bunt, rozkosz, zniszczenie, zburzenie. (Obok karty' Księżyc - tłum, zbiegowisko; obok Cesarza - wojna lub fatalna, destrukcyjna decyzja; obok Koła Fortuny - wypadek; obok Diabła okultyzm itp.) Najbardziej ogólnie Śmierć wskazuje na destrukcję albo zmianę faktu, stanu lub sytuacji, i to często w znaczeniu szczęśliwym. Ani dobroczynna, ani złowróżbna, powoduje gwałtowne wtargnięcie planu tajemnego do naszego świata, stąd często destrukcja i trudne do przyjęcia zmiany.

Dupa XIV. UMIARKOWANIE CIERPLIWOŚĆ. ZATRZYMANIE SIĘ

Jest czternastą kartą Wielkich Arkanów i wraz z nią ulega zmianie kolejny etap naszej drogi.

Anielska postać ze skrzydłami jak można zauważyć przelewa wodę, z górnej urny do dolnej. Nie jest to zwykła woda, lecz nektar, którym obdarowują nas bogowie za pośrednictwem anielskiej istoty. Można w postaci dostrzec również anioła stróża, który towarzyszy nam, gdy utrzymujemy wewnętrzną równowagę i przestrzegamy we wszystkim umiaru. Ta karta symbolizuje również podstawową zasadę alchemiczną, tj. przemianę. Woda z górnego naczynia staje się po jej przelaniu wodą z dolnego naczynia, po czym proces zmienia kierunek.

ZNACZENIE KARTY: Treścią tej karty jest zaufanie, którym powinniśmy darzyć każdą przemianę, a także przekonanie, że to co na górze staje się tym, co na dole i na odwrót. Musimy tylko zachować umiar, by nie utracić żadnej kropli z owego daru. Poza tym karta przekazuje jeszcze jedną prawdę - lewa ręka musi współpracować z prawą, strona prawa musi uzupełniać lewą, ponieważ dopiero taka sytuacja gwarantuje pełne zrozumienie. Ponieważ to kobiety potrafią bardziej przestrzegać umiaru niż mężczyźni, one też są prawie zawsze głównymi postaciami na tej karcie. W Tarocie egipskim jej znaczenie podkreślano jeszcze mocniej. "Szary" człowiek oddaje się w pełni pod opiekę sił boskich i odbiera spływające nań błogosławieństwo. Dzięki tej karcie powinniśmy znaleźć w sobie umiar, który umożliwi nam odnalezienie swego miejsca w świecie, bowiem każdy ma w nim swoje miejsce. I może je zająć, jeśli przestrzega we wszystkim umiaru. W alchemii zawsze obowiązywała zasada, że przeciwieństwa należy ze sobą łączyć, a przykładem tego jest Hermafrodyta, dwupłciowe dziecko Hermesa i Afrodyty. W każdym z nas znajduje się zarówno pierwiastek żeński, jak i męski, które musimy w sobie łączyć.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: wytrwałość pokonuje wszelkie przeszkody. Wielka siła zawarta jest w kropli wody, która potrafi zniszczyć najtwardszy marmur. Aby być wybranym, człowiek musi chcieć to wybrać. Karta ta symbolizuje konieczność zrównoważenia energii duchowej i materialnej przed podjęciem działania. Przedstawia ona nieustanne rozpoczynanie od nowa. W swym znaczeniu elementarnym Umiarkowanie oznacza przełożenie energii materialnych na energie duchowe. Karta ta wyraża spełnioną nadzieję i przemianę, która przyniesie pokój. Otacza duchową protekcją. Zapowiada też wielką podróż.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: umysł skłonny do pojednania, nadający głębokie znaczenie rzeczom. Osobowość uduchowiona. Słabe zdrowie.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: opóźnienia w realizacji pragnień, często korzystne dla interesów pytającego. Należy wykazać cierpliwość Rozum, a często, przebiegłość, muszą zająć miejsce porywów namiętności albo serca. Karta ta w rozkładzie oznacza zawsze, że pytający jest na niebezpiecznej drodze w sferze fizycznej, finansowej albo uczuciowej. Musi zahamować swe działanie, iść powoli i rozważnie, w przeciwnym razie czeka go katastrofa. Pomimo niebezpieczeństw i trudności, jakie zapowiada ta karta, ostatecznie mówi ona o szczęśliwej zmianie, która w końcu nadejdzie.

cd. Tarot